piątek, 17 października 2014

Bonifacy, Serwacy,Pankracy...czyli jakie imię dla dziecka, by było oryginalne ale nie ośmieszające?

Jeżeli nie masz chęci czytać całości artykułu, a zależy Ci jedynie na imionach-znajdziesz je na samym końcu tego tekstu.


Imię kiedyś jako takie nie istniało, w dawnych czasach ludzi obdarzano "przezwiskiem" z którym później daną osobę kojarzono...Z upływem czasu, zaczęto nadawać imiona... Jednak, 
początkowo nie nadawano ich na stałe. W wielu kulturach pierwsze imię nadane po urodzeniu zmieniano w czasie "aktu wprowadzenia do dorosłej społeczności" czy innych obrzędów inicjacyjnych. 
Zwyczaj nadawania imion ma źródła religijno-magiczne lub rodowe. Obecnie dawne funkcje imion są w zaniku, powodem tego jest oderwanie większości z imion od ich znaczenia, po prostu nie są,lub przestały być one rozumiane, tłumaczone.

Była strona magiczna, teraz nieco od strony religijnej...Rodowej chyba nie trzeba tłumaczyć ;)

Co więc o imieniu mówi biblia? 

Znaczenie niektórych wyrazów w Biblii jest inne niż w języku potocznym, Do takich wyrazów należy właśnie wyraz "imię". Dla nas jest to w czasach obecnych nazwa jakiejś jednostki,służąca do jej identyfikacji, czyli odróżnienia jej od wszystkich innych jednostek. 
W Biblii imię to coś znacznie więcej.
Bóg nadawał ludziom nowe imiona, ilekroć następowała zmiana ich osobowości lub treści ich życia.
Według Biblii imię jest to całokształt tego wszystkiego, co daną istotę charakteryzuje,a więc kim taki człowiek jest, co sobą reprezentuje, zatem też jej charakter,dążenia, posłannictwo itd. (chyba najlepszym przykładem jest 12 Apostołów, którym Bóg nadał nowe imiona).

Więc co z nami rodzicami? Czym my się kierujemy? Nie da się ukryć,że większość rodziców nadaje dzieciom imiona ze względu na ładne brzmienie lub aktualnie panującą modę. 
Niektórzy rodzice wybierając imię chcąc by pasowało ono do ich nazwiska, co jest też zrozumiałe, bo wiadomo,bywają różne nazwiska... 

Ludzie mający jedno dziecko dziecko, aczkolwiek spodziewający się kolejnej pociechy często chcą aby imiona rodzeństwa nie odbiegały od siebie znacząco. Np. jeżeli nazwali córkę Anastazja, to chcą nadać kolejnej córce imię o podobnym "wydźwięku" np.Aleksandra.
Rzadko zdarza się zestawienie typu Nadia i Zosia...Lub Leo i Jaś, czy też mieszane...Ania i Leonard, bądź Xavier i Kasia.

Czasami też "pochodzenie" odgrywa rolę przy doborze imienia. Niektórzy chcą wybierać z imion typowo słowiańskich, inni chcąc czegoś "obco" brzmiącego przebierają w imionach angielskich, czasem wschodnich, lub skandynawskich...

Jedno jest pewne, nasze dzieci są dla nas wyjątkowe i tak też chcemy by postrzegał je świat, dlatego szukamy przede wszystkim imion unikatowych, oryginalnych nie będących jednak ośmieszającymi, bo chyba nikt nie chciał by aby ich dziecko stało się obiektem drwin, dorosłych i rówieśników z powodu tego jak się nazywa.
 
Również to jak brzmi imię zdrobniale,jakie ma znaczenie, lub ze wzgląd na jaką osobę,która zapadła nam szczególnie w pamięci,ma wpływ przy wyborze.

U nas wybór był prosty, pierwszy syn nazywa się Jakub (Kubuś), dlatego,że do zabawnych faktów zaliczam ten,iż to ja miałam być chłopcem... :P Tak więc miałam być Jakubem :D a że nie wyszło jestem Angeliką ;)

Mój drugi syn, ułatwił nam to nieziemsko, od momentu w którym się urodził po dzień dzisiejszy jest tak radosnym i uśmiechniętym facetem,że gdy oboje z mężem patrzyliśmy na jego radosną buźkę, wiedzieliśmy,że imię jakie do niego pasuje to nie Czarek jak chcieliśmy przed narodzinami, tudzież Szymek, a jedyne i najlepsze to Radosław (Raduś).

Zaś przy ostatnim dziecku, gdzie nastawieni byliśmy raczej na chłopca...Pojawiła się córka.
I tu nie wiem skąd, ale kiedyś mój tata, zaproponował takie imię(kiedy USG nie pokazywało jeszcze płci Radka i myśleliśmy,że być może to panna) no i owe imię to Adrianna (Adrianka).
 
Moja trójca-z czego każde ma po dwa imiona. Jakub po tacie, Radosław po dziadziu, Adrianna po babci.

Jakub Adam 
Radosław Antoni 
Adrianna Małgorzata 

i na domiar wszystkiego są to w 100% skarby, patrząc chociaż by na nazwisko ZŁOTEK. Tak więc mogę rzec,że czuję się bogatą osobą mając w domu tyle złota ;) taki mój mały-wielki skarb :D

A poniżej imiona dla dzieci- mamy jakichś niezdecydowanych?Jeśli tak to poniżej może znajdziecie coś dla siebie...a raczej waszych pociech :)
 


DZIEWCZYNKI:                                                                                                      

-Liwia
-Ligia
-Laura
-Lidia
-Liliana
-Łucja
-Estera
-Elwira
-Ksenia
-Karina
-Ariana
-Aniela
-Alicja
-Aurelia
-Marika
-Irka
-Irmina
-Nina
-Elena
-Sonia
-Sabina
-Wanda
-Lukrecja
-Bianka
-Tamara
-Kornelia


CHŁOPCY:

-Ksawery
-Krystian
-Konrad
-Maksym
-Marcel
-Maksymilian
-Norbert
-Natan
-Robert
-Leonard
-Jeremi
-Oskar
-Olaf
-Gracjan
-Tymoteusz (Tymek)
-Tymon
-Julian 
-Julek
-Jeremi
-Cyprian
-Cyryl
-Cyrus
-Ireneusz (Irek)
-Gabriel (Gabryś)
-Hubert
-Wincenty
A na koniec quiz...
Sprawdź, czy wiesz jakie psychologiczne znaczenie ma imię i nazwisko oraz jakie ciekawostki się z tym wiążą.